Przejdź do treści
Home » Blog » Psychoterapia somatyczna

Psychoterapia somatyczna

    Psychoterapia somatyczna to integracyjne podejście do leczenia całego człowieka. Zakłada, że nasze myśli, uczucia, doznania, postawy i wartości mają wpływ na nasze samopoczucie. Na to jak doświadczamy siebie w świecie wewnętrznym i zewnętrznym. Jak również na nasze przekonania o sobie i to jak wpływają one na nasze samopoczucie fizyczne i emocjonalne.

    Psychoterapeuta psychosomatyczny postrzega ciało i umysł jako wzajemnie powiązane i analizuje w jaki sposób dana osoba wyraża się w postawie swojego ciała, gestach, wzorcach mięśniowych i emocjonalnych oraz pobudzeniu fizjologicznym. Dzięki temu psychoterapeuta może wspomóc procesy samoregulacji pacjenta, gdy jego ciało-umysł tracą równowagę.

    Psychoterapia somatyczna wykorzystuje m.in. świadomość ciała, oddechu, uważność oraz inne narzędzia zorientowane na ciało. By móc poprowadzić klienta/pacjenta do połączenia z jego wewnętrznymi i zewnętrznymi zasobami oraz ustabilizować wszelkie rozregulowane objawy. Klienci mogą następnie uważnie zbadać możliwości rozwiązania wzorców emocjonalnych i fizjologicznych. Dzięki temu klienci/pacjenci mogą uważnie eksplorować i zmieniać swoje wzorce emocjonalne i fizjologiczne.