Przejdź do treści
Home » Blog » O sztuce słuchania

O sztuce słuchania

  Najbardziej podstawowym i potężnym sposobem na nawiązanie kontaktu z drugą osobą jest słuchanie.

  Po prostu słuchaj.

  Być może najważniejszą rzeczą, jaką kiedykolwiek dajemy sobie nawzajem, jest nasza uwaga. Zwłaszcza jeśli jest ona przekazywana z serca. Kiedy ludzie rozmawiają, nie trzeba robić nic poza przyjmowaniem ich. Po prostu przyjmij ich, posłuchaj, co mówią. Dbaj o to. W większości przypadków troska o to jest nawet ważniejsza niż zrozumienie.

  Podejrzewam, że najbardziej podstawowym i potężnym sposobem na nawiązanie kontaktu z drugą osobą jest słuchanie. Po prostu słuchaj. Być może najważniejszą rzeczą, jaką kiedykolwiek dajemy sobie nawzajem, jest nasza uwaga. Zwłaszcza jeśli jest ona przekazywana z serca. Kiedy ludzie rozmawiają, nie trzeba robić nic poza przyjmowaniem ich. Po prostu przyjmij ich, posłuchaj, co mówią. Dbaj o to. W większości przypadków troska o to jest nawet ważniejsza niż zrozumienie. Większość z nas nie ceni siebie i swojej miłości na tyle, by to wiedzieć. Dużo czasu zajęło mi uwierzenie w moc prostego powiedzenia: „Tak mi przykro”, kiedy ktoś cierpi.

  Jeden z moich pacjentów powiedział mi, że kiedy próbowała opowiedzieć swoją historię, ludzie często przerywali, by powiedzieć jej, że kiedyś przydarzyło im się coś podobnego. W końcu przestała rozmawiać z większością ludzi. Była po prostu zbyt samotna. Łączymy się poprzez słuchanie. Kiedy przerywamy to, co ktoś mówi, aby dać mu znać, że rozumiemy, przenosimy uwagę na siebie. Kiedy słuchamy, wiemy, że nam zależy. Wiele osób chorych na raka mówi o uldze, jaką przynosi słuchanie.

  W dawnych czasach sięgałam po chusteczki, dopóki nie zdałam sobie sprawy, że podawanie komuś chusteczek może być kolejnym sposobem na zamknięcie go w sobie, na pozbawienie go doświadczenia smutku i żalu. Teraz po prostu słucham. Kiedy wypłakali już wszystko, co mieli do wypłakania, znajdują mnie przy sobie.

  Ta prosta rzecz nie była tak łatwa do nauczenia się. Z pewnością była sprzeczna z wszystkim, czego uczono mnie od najmłodszych lat. Myślałem, że ludzie słuchają tylko dlatego, że są zbyt nieśmiali, by mówić lub nie znają odpowiedzi. Miłosne milczenie ma często większą moc uzdrawiania i łączenia niż słowa o najlepszych intencjach.

  Fragment z książki ‘KITCHEN TABLE WISDOM’ (tłumaczenie własne) — Autor Rachel Ramen