Uczciwość i przejrzystość w związku
– Odbudowa związku po zdradzie

Odbudowa związku po zdradzie nie jest łatwym zadaniem. Wymaga zaangażowania, pracy i cierpliwości – zarówno ze strony zdającego, jak i zdradzanej. Zalecana jest również terapia par – by pomóc w przerpracowaniu niewierności i dalszym wzmocnieniu związku. Jednym z trudnych aspektów procesu odbudowy jest przywrócenie zaufania. W rzeczywistości, dla wielu zdradzonych partnerów, kłamstwo i tajemnica, które były częścią zdrady, powodują o wiele więcej bólu niż niewierność, która mogła mieć miejsce.

Z tego powodu, jeśli zdradziłeś partnerkę, musisz być skrupulatny, jeśli chodzi o zachowanie uczciwości i przejrzystości w związku, gdy próbujesz go odbudować. Może się to wydawać oczywiste. Jednak zdarzają się sytuacje, o których musisz pamiętać, a które będą wypróbowywać twoją obietnicę uczciwości i przejrzystości w związku.

Gdy zdarzy się coś drobnego, o czym wolałbyś by twoja partnerka raczej nie wiedziała

Bardzo częstym przykładem jest sytuacja, w której zdarza się coś drobnego, o którym wolałbyś by twoja partnerka raczej nie wiedziała. Twoja kochanka może wysłać ci SMS-a, nawet, jeśli jej powiedziałeś by tego nie robiła. Bądź też zauważyłeś ją w tym samym miejscu, w którym też byłeś. Albo odwiedzasz witrynę, która wpędziła cię w kłopoty, mimo że nie robisz tam „niczego złego”.

Więc myślisz sobie: „Nic się nie stało. Moja partnerka nie dowie się o tym, chyba, że jej powiem. Po co sprawiać jej ból skoro nic się nie stało?”. I naprawdę w to wierzysz. Nie chcesz sprawiać cierpienia osobie, którą kochasz, a wiesz, że nie zrobiłeś nic złego. Więc, po co to jej wyjawiać?

Ten sposób myślenia to błąd

Taki sposób myślenia jest całkowicie normalny i zrozumiały, a jednak jest to bardzo duży błąd. Przypomnij sobie, że uczciwość jest najczęściej jeszcze większym problemem dla zdradzonej partnerki niż sama niewierność. Kiedy nie jesteś całkowicie szczery, wyrządzasz znacznie więcej szkód w związku, niż rzeczy, które chcesz ukryś. Nawet, jeśli trochę nawaliłeś (np. odpowiedziałeś na SMS-a kochanki). Mówiąc swojej partnerce, że natknąłeś się na swoją byłą kochankę, a nawet, że ją zawiodłeś i napisałeś do kochanki, kiedy wiesz, że nie powinieneś, jest znacznie mniej destrukcyjne niż utrzymywanie większej ilości tajemnic. Nawet, jeżeli sądzisz, że są one bez znaczenia.

Faktem jest, że mówienie szczerze i otwarcie o tych incydentach, a nawet o twoich wpadkach, zwiększa szanse na odbudowania zaufania, a nie utrudniania ten proces. Kiedy twoja partnerka zobaczy, że jesteś przejrzysty, nawet, jeśli chodzi o twoje błędy, w końcu uwierzy w to, że wie wszystko, co musi wiedzieć. Na tym polega zaufanie – na poczuciu pewności, że nic nie jest ukryte. Może ci wydawać się to sprzeczne z twoją intuicją, aby dzielić się ze swoją partnerką tym, że popełniłeś błąd i ponownie przekroczyłeś granicę. Jednak jako terapeutka słyszałam od wielu zdradzonych osób, że wolą raczej usłyszeć i wiedzieć o tym, niż nie wiedzieć i zastanawiać się.

Alternatywa dla bycia uczciwym i przejrzystym?

Alternatywą dla bycia uczciwym i przejrzystym w związku z różnymi wydarzeniami związanymi z kochanką jest próba zamiatania ich pod dywan. I życiwenie nadziei, że partnerka ​​się o tym nie dowie. Jeśli wybierzesz tę ścieżkę, najlepszym scenariuszem jest to, że odniesiesz sukces i twoja partnerka nigdy nic nie odkryje, a sprawy będą szły dalej normalnie. Ale w ten sposób stracisz to, co naprawdę jest okazją do wykazania twojego zaangażowania w uczciwość i przejrzystość wobec partnerki oraz do pełnego odbudowania zaufania w związku.

Pamiętaj jednak, że najlepszy scenariusz zazwyczaj nie jest tym, co się dzieje. Partnerki często dowiadują się o różnych zdarzeniach. Często, dlatego, że mając brak zaufania sprawdzają i szukają takich dowodów. Kiedy się dowiedzą, jest to poważny problem w procesie budowania zaufania. Potwierdza to bowiem partnerce, że nie można ci ufać. A jeśli nie można ci zaufać w drobnych sprawach, jak może ci zaufać w przypadku większych problemów? Twoje protesty, że próbowałeś uniknąć zranienia jej uczuć na nic się zdadzą. Twoja partnerka po raz kolejny poczuje się okłamana, a wasz związek otrzyma kolejny cios – być może ostatni.

Dlaczego warto wybrać uczciwość i przejrzystość?

Może ci wydawać się, że mówienie partnerce o swoich potknięciach, naruszeniach umowy, a nawet zbiegach okoliczności, za które nie byłeś odpowiedzialny, przyniesie więcej szkody niż pożytku w uzdrawianiu waszego związku. Prawda jest jednak inna. Kiedy wydarzy się coś – cokolwiek! – o czym powinieneś powiedzieć, lepiej to powiedz. Naprawdę. To może być przerażające. Może zranić twoją partnerkę, kiedy usłyszy, że zrobiłeś coś, czego nie powinieneś robić. Jednak biorąc pod uwagę losy waszego związku i zaufanie, które budujesz, będąc przejrzystym, jest o wiele większym zyskiem.

Pamiętaj!

Nie popełniaj błędu, który tak wielu ludzi robi, gdy chcą odbudować związek po romansie, po raz kolejny ukrywając informacje. Wybierz przejrzystość – twoja partnerka doceni to o wiele bardziej niż wysiłki na rzecz ochrony jej uczuć, które wymagają jeszcze większej ilości twoich tajemnic.

Przeczytaj też:

Zdrada w związku – jak należy na nią zareagować?

Jeżeli potrzebujesz terapii par po zdradzie w Łodzi, skontaktuje się ze mną – kliknij tutaj