Codziennie masz do czynienia z sytuacjami, kiedy potrzebujesz potrafić odczytać ludzkie uczucia oraz komunikować się z ludźmi w taki sposób, by wziąć te uczucia pod uwagę i ich nie zranić. Im jesteś lepsza w odczytywaniu ludzkich emocji tym bardziej satysfakcjonujące będą Twoje relacje interpersonalne. Na szczęście są pewne sposoby na poprawę komunikacji emocjonalnej. Oto kilka z wybranych

Twoja inteligencja emocjonalna, czyli zdolność do odczytywania swoich i cudzych emocji z pewnością przyjdzie Ci tutaj z pomocą. Dlatego też dobrze jest popracować nad rozwojem swoich umiejętności, a obejmują one następujące obszary:

Odczytywanie emocji

Pierwszą i najważniejsza umiejętnością jest zdolność do zauważania i umiejętnego odczytywania emocji. Świadomość emocjonalna umożliwia Ci rozpoznanie czy emocje pochodzą od kogoś lub czegoś innego czy też wychodzą prosto z Ciebie. Może być tak, że masz kiepski dzień i zamiast przypisywać negatywne emocje wszystkim dookoła, potrafisz, dzięki dobrej samoświadomości, rozpoznać, że to są tylko i wyłącznie Twoje negatywne emocje, a nie uczucia kogoś innego. Jeżeli Twoje umiejętności emocjonalne są na wysokim poziomie, wówczas będziesz odporniejsza na negatywne emocje ludzi dookoła Ciebie.

Umiejętne ujawnianie emocji

Ta umiejętność pomaga Ci wykorzystanie emocji do rozpoznania swojej gotowości do podejmowania decyzji. W celu umożliwienia ujawnienia się emocjom musisz być zdolna do ewaluacji różnych emocji oraz posiadać umiejętność wykorzystania ich wszystkich, w użyteczny dla siebie sposób. Ta umiejętność pozwoli Ci na zachowanie spokoju, kiedy coś w Twoim życiu idzie nie tak, zwłaszcza w relacjach z innymi ludźmi. Zamiast pozwolić na swobodne emanowanie emocjami, możesz wykorzystać je tak by Ci służyły i pomogły w dogadaniu się z drugą osobą.

Rozumienie emocji

Emocje zazwyczaj są bardzo dynamiczne. Najlepszym sposobem na zrozumienie swoich emocji jest ich obserwacja i rozpoznanie, że są one zmiennie. Następnie możesz nauczyć się je przewidywać – tj. jakie będą one w przyszłości. Niestety podobnie jak z prognoza pogody tak i nasze przewidywania często są błędne. Im lepsza będziesz w przewidywaniu swoich emocji w sytuacjach, które nadejdą, tym mądrzejsze decyzje będziesz podejmować. Na przykład możesz błędnie przewidywać, że Twoje szczęście zagwarantuje tylko znalezienie idealnego partnera. Takie przewidywanie niezawodnie naraża Cię na rozczarowanie, bowiem żaden partner nie zaspokoi Twoich standardów.

Zarządzanie emocjami

Umiejętność samoregulacji emocji jest zapewne jednym z trudniejszych umiejętności, jakie możesz posiąść w życiu. Jest przydatna zwłaszcza, jeżeli spodziewasz się napływu silnych emocji. Samoregulacja emocji może pomóc Ci radzić sobie z frustracjami życia codziennego takimi jak spóźniający się na obiad partner, bądź też rozczarowanie z powodu słabych ocen Twojego dziecka.  Umiejętność zarządzania swoimi emocjami sprawi, że nie wpadniesz w atak złości.

 

Posiadanie wglądu w twoje emocje, umiejętność ich regulacji, zarządzania nimi oraz dzielenia się nimi z innymi są elementami udanej komunikacji emocjonalnej. Im jest ona lepsza tym lepiej będziesz się czuć i tym gładziej będą przebiegać Twoje interakcje z innymi ludźmi. Udane relacje z innymi ludźmi, zwłaszcza z tymi, których kochasz, przyczyniają się bezpośrednio do Twojego poczucia szczęścia.