Nasz umysł często jest naszym polem walki. To miejsce gdzie dochodzi do wielkich konfliktów i starć. To miejsce gdzie połowa z rzeczy, o których myślałaś, że się wydarzą nigdy się nie wydarza. Jeżeli jednak będziesz pozwalać tym myślom „pracować” i drążyć Twój umysł, zaburzą one Twój spokój, radość, a nawet życie. Mogą nawet doprowadzić do załamania nerwowego, depresji… Sprawdź jakie ograniczające myśli warto zmienić

Co zatem można zrobić?

Codziennie rano świadomie decyduj jaki ma być Twój dzień Jakie myśli maja go wypełniać – radosne czy też smutne? I potem trzymaj się swojego wyboru. Pamiętaj, że jesteś swoimi myślami. Jeżeli zmienisz swój sposób myślenia stopniowo Twoje życie również ulegnie zmianie.

Oto kilka ograniczających myśli, sądów jakie często mamy, a od których warto zacząć zmianę myślenia:

Moje marzenia, cele mogą poczekać

Wszyscy zasługujemy na to by żyć życiem jakie sobie wymarzyliśmy i z jakiego będziemy dumni. Pamiętaj, że na końcu ludzie najczęściej żałują zmarnowanych szans, których nie wykorzystali ze strachu przed podjęciem ryzyka. Tymczasem naszym największym lekiem nie powinna być porażka, ale osiągnięcie sukcesu robiąc rzeczy, które nic dla nas nie znaczą. Podejmuj więc częściej ryzyko i nie zapominaj o swoich celach i marzeniach. Zrezygnuj z postawy „Od jutra zacznę…”, a zamiast tego zastanów się co możesz zrobić już dziś by zrealizować swoje marzenia.

Nie jestem jeszcze gotowa na…

Prawda jest taka, że rzadko kto jest gotowy gdy pojawia się nieoczekiwana szansa. Przypomnij sobie okazje w swoim życiu. Porozmawiaj ze znajomymi. Jak często wielka szansa na coś zastała Cię w momencie pełnej gotowości na nią? Czy gdybyś była na coś gotowa to nazwałabyś ją „szansą”? Wielkie okazje w naszym życiu pojawiają się najczęściej nieoczekiwanie i przyczyniają się do naszego wzrostu. Zarówno intelektualnego jak i emocjonalnego. Zmuszają nas do wyjścia poza granice własnej strefy komfortu. To zaś oznacza, że na początku nie czujemy się komfortowo. Gdy nie czujemy się bezpiecznie nie czujemy się na coś gotowi. Nie zmienia to jednak faktu, że często to jak potoczy się nasze życie zależy od tego co zdecydujemy się zrobić właśnie w danej chwili. Od tego czy chwycimy okazję czy też pozwolimy jej umknąć. Jeżeli przegapimy moment już nigdy możemy nie mieć drugiej szansy. Tak więc na wszelki wypadek gdybyś już nigdy nie miała drugiej szansy, zaryzykuj i chwytaj tę pierwszą! A w przypadku gdy jednak dostaniesz drugą szansę? Bierz ją! Czasem to takie proste.

Wszystko powinno przychodzić mi w życiu łatwo

Pytanie czy znasz kogoś komu w życiu wszystko przychodzi właśnie tak łatwo? Zmagania i kryzysy są naturalnym zjawiskiem w naturze. Wymuszają bowiem zmianę. Burzą stare struktury, przyzwyczajenia i wymuszają powstanie w ich miejsce czegoś nowego, nowej jakości. Pamiętaj więc, że to, że z czymś „walczysz” nie oznacza, że jesteś skazana na porażkę. Każdy sukces bowiem wymaga na pewnym etapie jakiegoś rodzaju walki.

Nie mam czasu na…

Zazwyczaj jeżeli stwierdzamy, ze nie mamy na coś czasu oznacza to, że tak naprawdę to coś nie jest dla mnie ważne. Pamiętaj, że jeżeli Ci na czymś bardzo zależy zawsze w końcu znajdziesz sposób aby znaleźć na to czas. Zanim więc powiesz, że nie masz na coś lub dla kogoś czasu – zastanów się jak, tak naprawdę, ważne są to dla Ciebie osoby czy też rzeczy.

Nie jestem wystarczająco utalentowana

Naucz się doceniać ciężką pracę i praktykę. Talent to nie wszystko. Na świecie żyje niewielu geniuszy, którzy osiągnęli spektakularny sukces bez wysiłku włożonego w pracę. Żyje natomiast wielu zwykłych ludzi, którzy dzięki uporowi i ciężkiej pracy, powoli doszli do wielkich rzeczy. Często wmawiamy sobie, że inni ludzie mają „to coś”, co umożliwiło im osiągnięcie sukcesu. Podczas gdy tak naprawdę „tym czymś” jest właśnie ich wytrwałość i zdolność do pracy nad założonym celem. Pora zrozumieć, że praca i praktyka to klucz do sukcesu. Jeżeli chcesz się nauczyć grać na gitarze, a prawie każdy może, możesz być w tym dobry. Może nie będziesz jak Jimie Hendrix, ale możesz osiągnąć naprawdę świetnie wyniki. Wszystko to kwestia zaangażowania w naukę i ćwiczenie. Wytrwałość to talent. Talent to nie zatrzymywanie się w dążeniu do celu…

To zbyt trudny problem do rozwiązania

Jak ktoś powiedziała kiedyś „Problemem nie jest problem, ale Twój sposób patrzenia na niego”. Problemem tak naprawdę jest więc Twój sposób myślenia o czymś. Co  najczęściej prowadzi do nadmiernego rozmyślania nad jakąś trudnością, która w pewnym momencie urasta do rangi mega problemu. Pracuj więc nad swoimi myślami, sposobem postrzegania świata… I pamiętaj, że czasem warto odpuścić by poczuć się wolną.

Wiedziałam, że jestem wystarczająco dobra…

Porażki i “walki” jakie toczymy, zewnętrzne czy też wewnętrzne, są częścią naszej historii. Pamiętaj, że często porażką jest brak podjętej próby. Wszystko inne to tylko praktyka. To naprawdę w porządku jeżeli coś nam się nie uda. Tylko wtedy tak naprawdę się uczymy i stajemy się mądrzejsze. Odpuść więc sobie samobiczowanie się. I nie poddawaj się. Wszystko co dobre wymaga czasu i pracy. Próbując wciąż od nowa zbliżasz się do celu małymi krokami, ale w końcu tam dotrzesz.

Innym wszystko przychodzi znacznie łatwiej niż mnie

Tak naprawdę niewiele jest na świecie osób, które mają w życiu łatwiej niż Ty. Każdy z nas prowadzi w życiu jakąś prywatną walkę, której Ty nie jesteś świadoma. Ci najsilniejsi to często Ci, którzy nie pokazują swojej siły na zewnątrz by wszyscy mogli ją widzieć, a Ci którzy wygrywają swoje walki w ukryciu. Zanim więc zaczniesz kogoś oceniać, pomyśl ilu rzeczy o nim możesz nie wiedzieć.

Jedno małe kłamstwo nikogo nie skrzywdzi

Pamiętaj, ze nie ma czegoś takiego jak małe kłamstwo. W pewnym momencie bowiem każde nawet te według nas najmniejsze kłamstwo może urosnąć do rangi dużego. Poza tym często jest tak, że jedne kłamstwo pociąga za sobą kolejne. Im więcej kłamstw tym łatwiej zostać na nich „przyłapaną” i tym trudniej przyznać się do prawdy.  Zaoszczędź więc sobie kłopotu i stresu i zawsze staraj się mówić prawdę.

Nie mam nic za co mogłabym być wdzięczna

Wybierz dziś pozytywną postawę wobec życia. Nawet jeżeli wydaje Ci się, że nie ma w Twoim życiu niczego za co możesz być wdzięczna, pomyśl chwilę i znajdź jakieś rzeczy, których uniknęłaś (nie masz) w życiu i możesz ich brak być wdzięczna. Tak naprawdę nie ma zbyt wielkiego znaczenia czy Twoja szklanka jest do połowy pełna czy też do połowy pusta. Najważniejsze, że masz szklankę, a w niej coś do wypicia.

Teraz Twoja kolej…

Pomyśl zatem: Z jakimi negatywnymi myślami, sądami walczysz? Czy odnajdujesz w tym poście, którekolwiek z nich?

Jeśli masz ochotę podziel się na dole komentarzem. Jeżeli zaś sądzisz, że ktoś skorzysta na przeczytaniu tego posta podziel się nim z innymi.