Dobre życie Kobiece sprawy Komunikacja

Kiedy mówienie nie jest porządku – i jak się go trzymać?

Mówienie nie to obszar, w którym wiele kobiet walczy ze sobą. Bardzo często czujemy potrzebę mówienia „tak”, bez względu na koszty jakie musimy ponieść

Owszem dobrze jest w razie potrzeby pomagać przyjaciołom i rodzinie. Jednak co jest zwykle końcowym rezultatem tej pomocy? To inni mają uśmiech na twarzy, bo to Ty ściągasz ciężar z ich ramion. Ty zaś pozostajesz z dodatkowym stresem i niepokojem, próbując rozwikłać, jak dopasować się do kolejnego harmonogramu i wymagań.

Z pewnością nie możesz powiedzieć „nie” w odpowiedzi na wszystko, o co Cię ludzie proszą, ale są chwile, że mówienie nie tylko jest to w porządku, ale wręcz bardzo korzystne dla Ciebie. Okoliczności te obejmują:

Kiedy coś wyrządza Ci więcej niż szkody niż dobrego

Jeśli coś jest szkodliwe dla Ciebie, za wszelką cenę nie zgadzaj się. Obejmuje to wszystko to, co zagraża Twojemu zdrowiu fizycznemu lub może zaszkodzić Ci w jakiś sposób. Jednak nie zawsze łatwo jest zobaczyć, kiedy coś jest dla Ciebie szkodliwe. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadkach, gdy coś jest szkodliwe dla Ciebie psychicznie.

Może zgoda na coś spowoduje, że dodasz sobie zbyt wiele stresu, który może przenieść się na inne obszary w Twoim życiu. Bądź też zmusi Cię do rezygnacji czegoś ważniejszego. Zanim się zgodzisz, potrzebujesz spojrzeć na większy obraz tego, o co ktoś Cię prosi.

Oczywiście, być może zaangażowanie się w organizację, która spotyka się w każdą środę przez godzinę, nie wydaje się wielkim problemem. Jeśli jednak okaże się, że to również wymaga dodatkowe 5-10 godzin tygodniowo by przygotować się na to spotkanie, oznacza dla Ciebie większy wysiłek, niż początkowo zakładałaś.

Kiedy nie ma w tym nic dla Ciebie

Ile razy zrobiłaś coś, co nie przyniosło Ci żadnych korzyści? Raz? Dwa razy? Dwadzieścia razy? Nie chodzi o to, że powinnaś robić tylko te rzeczy, które są dla Ciebie korzystne, ale jeśli jesteś w potrzasku tego typu decyzji, jeśli nie ma w tym wszystkim nic dla Ciebie, możesz pozwolić odpuścić sobie zgadzanie się na wszystko.

Kiedy nie jesteś zaangażowana w coś i czujesz, że w żaden sposób nie zyskujesz na tym co robisz, staje się to kolejnym obowiązkiem. Dodaje stresu i niepokoju do Twojego życia bez żadnych pozytywnych uczuć. Jeśli jednak czujesz, że w jakiś sposób zyskujesz, mówiąc „tak”, to może powinnaś to zrobić. Być może czujesz się dobrze, pomagając przyjacielowi lub Twoja zgoda się na coś, sprawi, że rozszerzysz nieco swoją strefę komfortu, co umożliwi Ci rozwój i zmianę.

Jeśli nie jest to coś ważnego dla Ciebie

Jeśli Twoje serce nie czuje tego, o co ktoś Cię prosi, będziesz w całym ciele czuła niechęć do wykonania tej prośby. Będzie to wysysać z Ciebie całe życie i energię tak, jak gdyby było wampirem. Na przykład, jeśli ktoś podejdzie do Ciebie i prosi, abyś pomagała w miejscowym schronisku dla zwierząt, a Ty nie jesteś wielbicielką zwierząt, to tylko przepis na nieszczęście. Twoje zaangażowanie nie będzie bardzo wysokie, co nie tylko sprawi, że zadanie okaże się mniej przyjemne, ale również będziesz mniej skuteczna, ponieważ nie zobaczysz w tym żadnych korzyści.

Jak mówić nie i sprawić, że będziesz się trzymać swojej decyzji

Jeśli ktoś poprosi Cię, abyś coś zrobiła i czujesz, że spełnia to jedno lub wszystkie z powyższych kryteriów, jak powiedzieć „nie” w sposób asertywny, który ukaże Twój punkt widzenia, ale nie stworzy niezręcznej sytuacji?Postępuj zgodnie z tymi prostymi wskazówkami:

• Podziękuj tej osobie za zapytanie

Pierwszą rzeczą jaką chcesz zrobić to podziękować osobie za pomyślenie o włączeniu Cię w cokolwiek Cię proszą byś zrobiła. Nawet jeśli uważasz, że robi to tylko po to, aby samej nie wykonać danej pracy, trochę życzliwość z Twojej strony zawsze może Ci pomóc.

• Poproś o czas, aby rozważyć tę prośbę

To bardzo pomocne, jeśli jesteś typem osoby, która mówi tak po prostu dlatego, że nie może wystarczająco szybko pomyśleć o powodach, by powiedzieć nie. Kupuje Ci to trochę czasu, aby sformułować odpowiedź i sprawia, że ​​pytający nie czuje się, jakbyś po prostu odrzucała jego prośbę bez zastanowienia.

• Wyjaśnij, dlaczego w tej chwili nie jest to dla Ciebie odpowiednia propozycja

Kiedy masz już powody, by odrzucić prośbę, nadszedł czas, aby inni ludzie wiedzieli, dlaczego to robisz.Pamiętaj, że nie tłumaczysz się, po to by uzyskać zgodę, ale po to, aby pomóc im zrozumieć, dlaczego nie pasuje to do Twojego życia i nie możesz zgodzić się w tej chwili.Czasami, jeśli dana osoba może zobaczyć Twój sposób myślenia, to wszystko, co jest jej potrzebne, aby wycofać swoją prośbę.

• Spraw, aby Twoja decyzja nie podlega negocjacjom

Są niektórzy ludzie, którzy nie zgadzają się na „nie” i postarają się o zmianę Twojego zdania. Choć może być kuszące, aby spróbować ich zadowolić, trzymaj się swojej decyzji. Zdecydowania, ale grzecznie poinformuj ich, że Twoja odpowiedź nie podlega negocjacjom. Udawaj, że mówisz do swoich dzieci (o ile je masz) i nie pozwól im przekroczyć granic.

• Odpuść sobie poczucie winy

Jest to prawdopodobnie najgorsza część mówienia nie, ponieważ często kończy się to poczuciem winy za zawiedzenie innych. Jest to również numer jeden wśród powodów, dla których większość ludzi mówi tak, gdy nie powinni.Spójrz na to w ten sposób: czy chciałbyś, aby ktoś zgodził się zrobić coś dla ciebie wyłącznie z poczucia winy? Prawdopodobnie nie. I, najprawdopodobniej, osoba, która prosi Cię również nie chce, abyś to zrobiła.

Mówienie nie może być trudne na początku, ale pamiętaj, że jest to również pierwszy krok do powiedzenia „tak” dla samej siebie. Nie rezygnuj ze szczęścia tylko po to, aby inni mieli łatwe życie. Masz prawo do swojej własnej i szczęścia. Czasami ta radość przychodzi, gdy mówisz: „Nie, dziękuję”.

Back To Top