Dobre życie Efektywność Życie zawodowe

5 samoograniczających przekonań, które warto porzucić, aby móc odnieść sukces

To, co myślimy o sobie samych, wpływa nie tylko na to, co możemy zrobić, ale także na to, czego nie możemy zrobić. Czy Twoje myśli i przekonania mogą sabotować Twoją zdolność do odniesienia sukcesu? Czy możliwe, że podświadomie powstrzymujesz się od osiągania wspaniałych rzeczy?
Oto pięć samoograniczających przekonań, które warto sprawdzić czy je posiadasz. Jeśli odpowiedź brzmi tak – nie przejmuj się, istnieją bowiem też sposoby na ich zmianę, aby promować siebie, a nie „niszczyć”

#1  „Nie jestem wystarczająco dobra”

Czy kiedykolwiek czułaś, że nie masz tego, co trzeba, aby móc robić wspaniałe rzeczy? Że brak Ci wymaganych umiejętności, cech, wykształcenia, doświadczenia itp.? Jeśli tak, prawdopodobnie jesteś zbyt ciężko dla samej siebie. Bardzo niewiele osób zaczyna robić coś z pełnymi i całkowitym kwalifikacjami. Zazwyczaj jest to przypadek uczenia się rzeczy w praktyce. Pomyśl o swojej pracy. Jesteś w niej teraz bardziej biegła, niż gdy zaczynałaś, prawda?
Kluczem do sukcesu nie jest moment, w którym zaczynasz, a to, co robisz, aby świetnie coś zakończyć. Dopóki jesteś gotowa poświęcić czas i wysiłek, aby zdobyć wiedzę i umiejętności, które musisz osiągnąć, to wszystko to, co ma znaczenie. Nikt nie zaczyna „wystarczająco dobrze”, ale to nie znaczy, że nie możesz zakończyć „lepiej niż kiedykolwiek”. Zaangażuj się w proces, a wkrótce odkryjesz, że możesz opanować prawie wszystko.

#2 „Nie mogę tego zrobić”

Im bardziej wierzysz, że nie możesz czegoś zrobić, tym bardziej będziesz mieć rację. Jedynymi ograniczeniami są te, które narzucasz sobie. Jeśli szczerze myślisz, że czegoś nie możesz osiągnąć, Twój mózg chce Ci uwierzyć, więc zaakceptuje to, jako rzeczywistość, a co za tym idzie, ostatecznie tak się właśnie stanie.
To jak spirala, w której Twoje przekonania stają się Twoją rzeczywistością, które stają się Twoimi przekonaniami i tak dalej. Trudno wyjść z tego wiru i zmienić stan swojego umysłu, zmieniając tym samym stan swojego świata. Nadszedł czas, aby wyrzucić to słowo ze swojego słownictwa, ponieważ wiele rzeczy jest możliwe, jeśli nastroisz na to swój umysł. To nie znaczy, że przy pierwszej próbie odniesiesz sukces. Oznacza to, że dopóki masz pragnienie i wytrwałość, aby dalej się rozwijać, świat stoi przed Tobą otwartymi drzwiami tylko czekając, aż wejdziesz do środka.

#3 „Nie powiedzie mi się, dlaczego zatem próbować?”

Ta sama pasja i motywacja odnosi się do innych obszarów Twojego życia. Oczywiście nie wszystko musi pójść dokładnie tak, jak sobie zaplanowałaś, ale to też w porządku. Większość świetnych pomysłów zdarza się, gdy próbujesz rozwiązać coś innego, więc nie bój się niezamierzonych pozytywnych skutków ubocznych tego, co robisz. Wszystkie drogi gdzieś prowadzą.

#4 „Ktoś inny to zrobi, więc ja nie muszę”

Tak wielu ludzi boi się wystąpić i być pierwszym, który coś zrobi. Kiedy jesteś „pierwszą”, ryzykujesz dokonanie niewłaściwego wyboru i stawienie czoła wyśmiewaniu ze strony innych osób. Zamiast więc wychodzić przed szereg, łatwiej jest po prostu siedzieć na uboczu i zobaczyć, co się stanie. Problem z tym sposobem myślenia polega na tym, że zawsze jesteś kimś, kto za kimś innym podążą, a nigdy nie liderem. Nigdy nie dajesz sobie okazji do robienia wspaniałych rzeczy, bo się boisz. Oczywiście, jeśli nigdy nie ryzykujesz, nie ryzykujesz porażki (przynajmniej w teorii), ale nigdy też nie masz szans na szczęśliwy traf i odniesienie sukcesu. Bądź osobą, która inspiruje innych do działania. Nie zawsze będziesz wiedzieć, co robić, ale najważniejszy jest fakt, że nawet próbowałaś. Czy udało się, czy nie, często jest mniej istotne.

#5 „Jestem tylko jedną osobą, więc to nie ma znaczenia”

To przekonanie może się pojawiać we wszystkim: od głosowania na prezydenta, po pomoc ofiarom klęsk żywiołowych, czy też nawet nie śmiecenia na ulicach. „Jestem tylko jedną osobą, więc to, co robię naprawdę nie ma znaczenia w dużym obrazie rzeczywistości. Nie mogę mieć tak wielkiego wpływu”.
Pamiętaj jednak, że niesamowite rzeczy zdarzają się każdego dnia w wyniku działań tylko jednej osoby robiącej coś, czego nikt inny „nie mógł” zrobić. Wystarczy jedna osoba, aby uratować innego, który tonie lub utknął w pożarze domu. Jedna osoba może także wymyślić rewolucyjne, nowe lekarstwo na nieuleczalną dotąd chorobę.
Jedna osoba może pomagać innym żyć szczęśliwym szczęściem, rozpowszechniać trochę radości lub po prostu dawać słowa zachęty. Pomyśl o kimś w Twojej przeszłości, kto powiedział odpowiednie zdanie w odpowiednim dla Ciebie czasie. Zastanów się teraz: czy to coś dla mnie zmieniło? Najprawdopodobniej tak było – nawet, jeśli był tylko jedną osobą. Nie pozwól sobie wytłumaczyć, że to, co robisz, nie ma znaczenia, bo ma. Może nie jest to na poziomie globalnym, ale nawet działania na poziomie jeden na jeden są godne realizacji. Jeśli może wesprzeć kogoś innego i zwiększyć ich poziom szczęścia, to ma to znaczenie. To dla nich ważne i to dla ciebie również. Kiedy ograniczasz siebie, ograniczasz także przyszłość. Wszystko, co robisz, pozostawia ślad na tym świecie i pomaga mu stać się tym, czym jest. Zrób swoją część, odegraj swoją rolę i spraw, aby była ona jak najlepsza. Uświadom sobie swój prawdziwy potencjał, a świat będzie niesamowitym miejscem – wszystko, dlatego, że Ty jesteś na nim.

Back To Top